Strona 1 z 1

Koszenie trawnika. Czym i jak prawidłowo kosić trawę

: wt wrz 15, 2015 12:39 pm
autor: admin
Koszenie trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzać systematycznie podczas sezonu. Od prawidłowego koszenia zależy wygląd trawnika. Podpowiadamy jak prawidłowo kosić trawę.

Jak prawidłowo kosić trawnik?

Pierwsze koszenie nowego trawnika trzeba przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Skracamy je jedynie o 1-1,5 cm. Kolejne dwa-trzy razy postępujemy podobnie, a potem kosimy darń coraz niżej, aż osiągnie planowaną wysokość.
Zaczynamy od krawędzi trawnika, a potem posuwamy się wzdłuż linii prostych do jego środka. Najlepiej kośmy na zakładkę – najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika (aby nie było niedokoszonych miejsc). Kolejne koszenie dobrze jest wykonać w kierunku prostopadłym. Lepiej robić to często (raz, a nawet dwa razy w tygodniu), ale po trochu. Podczas jednego zabiegu nie skracajmy trawy więcej niż o 1/3. Jeżeli z jakiegoś powodu darń nie była przycinana, skośmy ją do pożądanej wysokości w dwóch, a nawet w trzech koszeniach w kilkudniowych odstępach. W czasie suszy kośmy rzadziej niż zwykle albo wcale. Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki będą się blokować.
Trawę należy przycinać, dopóki rośnie, czyli mniej więcej do końca października. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by ostatnie koszenie
wykonać na wysokość 5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać, co sprawi, że darń nie będzie wyglądała estetycznie.

Jaką wybrać kosiarkę?

Kosiarkę najlepiej wybierać w zależności od wielkości darni. Do utrzymania w ryzach małego trawnika wystarczy kosiarka bębnowa ręczna. Do większej powierzchni lepsza będzie kosiarka elektryczna. Jednak tu ograniczeniem będzie długość przewodu elektrycznego i odległość od gniazda zasilającego, a także ilość roślin na działce (trudno jest między nimi meandrować z ciągnącym się z tyłu kablem). W takich warunkach sprawdzi się kosiarka spalinowa, do dużych trawników najlepiej z własnym napędem. W ofercie firm są też kosiarki samojezdne wyposażone w akumulator, które poruszają się ruchem chaotycznym po terenie trawnika, ścinając milimetrowe fragmenty źdźbeł, których nie trzeba grabić. Problem pokosu, z którym nie wiadomo, co zrobić, rozwiąże też kosiarka z funkcją mulczowania, czyli rozdrabniania źdźbeł i rozsypywania ich po powierzchni darni (musi ona jednak być często koszona). Kupując kosiarkę, warto zwrócić uwagę na jej szerokość roboczą – im okazalszy trawnik, tym powinna być większa. W trudno dostępnych miejscach – wokół drzew, na skarpach i tam, gdzie trawa jest rzadziej koszona – niezawodne są wykaszarki.

Źródło: http://www.wymarzonyogrod.pl/trawniki-zywoploty/trawniki/koszenie-trawnika-czym-i-jak-prawidlowo-kosic-trawe,8_1602.html

Re: Koszenie trawnika. Czym i jak prawidłowo kosić trawę

: pt paź 02, 2015 5:59 pm
autor: bylinka
Krótko, zwięźle i na temat dobry poradnik. Ja do wątku dokładam jeszcze drugi poradnik koszeniu trawnika, większość informacji się powtarza ale są też jakieś diagramy i kolejna cześć o pielęgnacji.

Re: Koszenie trawnika. Czym i jak prawidłowo kosić trawę

: śr paź 07, 2015 12:28 pm
autor: czijzes
Pielęgnacja trawnika jesienią:

Właściwa pielęgnacja trawnika jesienią ma decydujące znaczenie dla przygotowania się darni do nadchodzącej zimy i jej właściwego przezimowania do następnej wiosny. Jakie zabiegi należy wykonać jesienią aby jak najlepiej trawnik przygotować do przezimowania? Czym różnią się nawozy jesienne do trawnika od tych, których używamy w ciągu sezonu? Jak powinno wyglądać jesienne podlewanie i ostatnie koszenie trawnika? Oto wszystko co trzeba wiedzieć o pielęgnacji trawnika jesienią!

Zobacz film:

https://youtu.be/wBB8aQFf_tw