Rodzinne ogródki działkowe. Co wolno działkowcowi, a za co może stracić działkę

admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sie 31, 2015 12:10 pm

Rodzinne ogródki działkowe. Co wolno działkowcowi, a za co może stracić działkę

Postautor: admin » wt wrz 08, 2015 9:44 am

9 stycznia wchodzi w życie nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Określa ona między innymi prawa i obowiązki działkowców. Zobacz, do czego masz prawo w ogródku działkowym, a czego nie powinieneś robić, bo grozi np. wygaśnięciem prawa do działki.Jak można nabyć prawo do ogródka działkowego?

Ustanowienie prawa do działki nastąpi na podstawie umowy dzierżawy działkowej. Umowa ta będzie podpisywana pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną.

Umowę będzie można podpisać również z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie będzie mogła być podpisana w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.

Przy ustanowieniu prawa do działki będzie uwzględniane m.in. miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nią.
Czy działkowiec może przenieść prawa do działki?

Działkowiec będzie mógł przenieść na podstawie umowy prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności, z notarialnie poświadczeniem. Skuteczność przeniesienia praw do działki będzie zależała od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe.

Odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do działki będzie mogła nastąpić z ważnych powodów.
Kiedy czynsz za działkę, a kiedy bezpłatne użytkowanie?

Stowarzyszenie ogrodowe będzie mogło oddać działkę w bezpłatne używanie instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.

Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiąże się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiąże się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegania regulaminu oraz uiszczania opłat ogrodowych.

Umowa będzie mogła określać wysokość czynszu albo sposób ustalenia wysokości czynszu oraz termin jego płatności, jedynie w przypadku gdy stowarzyszenie ogrodowe ma obowiązek uiszczania na rzecz właściciela gruntu opłat z tytułu użytkowania albo użytkowania wieczystego nieruchomości zajmowanej przez rodzinne ogródki działkowe.
Jaką formę powinna mieć umowa?

Umowa będzie musiała mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Na wniosek działkowca, dzierżawa działkowa będzie ujawniona w księdze wieczystej.
Za co działkowiec będzie musiał płacić?

Działkowcy będą mieli obowiązek partycypować w pokrywaniu kosztów funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych w częściach przypadających na jego działkę, przez uiszczanie opłat ogrodowych.

Zasady pokrywania kosztów określi statut. Na koszty funkcjonowania rodzinnych ogródków działkowych złożą się m.in. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej, ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne. Raz w roku, nie później niż do dnia 1 lipca, stowarzyszenie ogrodowe przedstawi działkowcom informację finansową dotyczącą prowadzenia ROD za poprzedni rok.

Działkowcy będą mieli prawo zakwestionować podwyżkę opłat ogrodowych, składając pozew do sądu o ustalenie, że podwyżka jest niesłuszna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości.
Co z urządzeniami na działce nabytymi przez działkowca?

Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca będą stanowiły jego własność.

W razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi będzie przysługiwało wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie będzie przysługiwało za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.

Żródło i więcej: http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/rodzinne-ogrodki-dzialkowe-dzialkowcy-dzialka,132_11611.html
---
Ogródki działkowe - https://www.ogrodki.eu
Blog z ofertami ogródków działkowych - http://ogrodki-dzialkowe.blogspot.com/
Forum o ogródkach działkowych - https://www.ogrodki.eu/forum/

Wróć do „Rodzinne ogródki działkowe ROD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość