Palenie śmieci na ogródkach działkowych

admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sie 31, 2015 12:10 pm

Palenie śmieci na ogródkach działkowych

Postautor: admin » śr wrz 16, 2015 1:05 pm

Kiedy palenie liści w ogródku jest nielegalne i co robić z suchymi liśćmi?

Tumany dymu unoszące się nad domami to częsty widok jesienią. Przyczyną nie jest bynajmniej rozpoczęty sezon grzewczy, ale palenie w ogródkach suchych liści. Spalanie liści na własnej działce nie zawsze jest legalne. Zobacz, w jakich sytuacjach miniesz się z prawem.


Czy palenie liści jest zgodne z prawem?

Liście chore i zarażone szkodnikami najlepiej spalić. Jednak przepisy regulujące palenie ognisk są bardzo nieprecyzyjne. Ustawa o odpadach, mówi wyraźnie, że "Dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gmin nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów”.

Przepisy dopuszczają więc palenie liści na własnej posesji pozostałości roślinnych, typu gałęzie i liście. Jednocześnie nie wolno nam powodować przy tym nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu.

Sąsiedzi mają bowiem prawo bronić się - nawet w sądzie - przed immisjami, czyli swądem i dymem z ogniska. Mogą też zażądać zaprzestania takich działań, a także usunięcia już zgromadzonych odpadów. Jeśli natomiast dym przedostaje się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza widoczność kierowcom i zagraża bezpieczeństwu, to można spodziewać się interwencji policji lub straży miejskiej.

W niektórych gminach zakaz spalania

Warto jednak wiedzieć, że niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie, bez względu na to, czy chodzi o ogródek działkowy (działkowicze mają własne przepisy, zgodnie z którymi mogą spalać części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale od 1 maja do 30 września ognisko można rozpalić tylko nocą), czy przydomową działkę. Jeśli ktoś złamie zakaz, może zostać ukarany grzywną.

Suche liście do okrywania roślin


Suche i zdrowe liście można wykorzystać do osłonięcia roślin przed mrozem.

Liśćmi okrywa się byliny wrażliwe na niską temperaturę oraz byliny, które były posadzone jesienią. Robi się to dopiero po pierwszych przymrozkach.

Okrywanie roślin cebulowych wrażliwych na mróz wykonuje się, gdy ziemia będzie już lekko zmrożona. Jeśli okrycie z suchych liści rozłożymy zbyt wcześnie, stworzymy dobrą kryjówkę dla gryzoni, które chętnie zjadają cebule roślin ozdobnych. Miejsca sadzenia cebul przykrywamy 2-3 centymetrową warstwą liści.

Suche liście przydadzą się również do ściółkowania (warstwa ściółki powinna mieć 5 centymetrów grubości) powierzchni wokół pni zimozielonych krzewów liściastych i iglastych.

Suche liście na kompost

Liście, które wykorzystywane były do okrywania roślin na zimę, można wiosną zebrać i przenieść na kompost, łącząc z innymi składnikami lub składując w oddzielnym kompostowniku. Suche liście zawierają mało azotu, należy więc dodać do nich saletry amonowej albo nawozu kurzego.

Do kompostowania nie nadają się liście orzecha włoskiego oraz wszelkie chore i zarażone szkodnikami.

Pamiętaj! Pod karą grzywny, a nawet aresztu, nie wolno rozniecać ognia bliżej niż 100 m od lasu!

Źródło: http://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-ogrodu/suche-liscie-co-zrobic-z-suchymi-liscmi-okryc-rosliny-czy-spalic,127_5281.html
---
Ogródki działkowe - https://www.ogrodki.eu
Blog z ofertami ogródków działkowych - http://ogrodki-dzialkowe.blogspot.com/
Forum o ogródkach działkowych - https://www.ogrodki.eu/forum/

Wróć do „Prawo a ogródki działkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość