sprzedaż ogródka działkowego a podatek dochodowy

admin
Posty: 46
Rejestracja: pn sie 31, 2015 12:10 pm

sprzedaż ogródka działkowego a podatek dochodowy

Postautor: admin » śr wrz 16, 2015 1:00 pm

Czy dochód ze sprzedaży ogródka działkowego należy rozliczyć za pomocą PIT

Przy sprzedaży prawa do nieruchomości podatnicy są zobowiązani do odprowadzenia do właściwego względem miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego, podatku dochodowego od uzyskanego dochodu. Podatek PIT musi być odprowadzony, o ile podatnik nie ma prawa do skorzystania z ulg i zwolnień podatkowych w tym zakresie. Czy jednak Pity działkowców sprzedających ogrody działkowe również muszą uwzględnić podatek dochodowy? Czy zeznania podatkowe roczne będą musiały ująć dochód z tytułu zbycia prawa do nieruchomości?

Czym jest ogródek działkowy?

Aby rozpocząć wywód dotyczący konieczności lub braku konieczności odprowadzania od zbycia infrastruktury znajdującej się w ogródkach działkowych podatku dochodowego PIT, należy przede wszystkim wskazać, co rozumieć trzeba pod pojęciem „ogródek działkowy”. W tym celu można sięgnąć do ustawy z dnia 13 grudnia 2014 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. Jest to zupełnie nowy akt prawny obowiązujący na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Według wspominanej ustawy, działka jest to podstawowa jednostka przestrzenna rodzinnego ogrodu działkowego, której powierzchnia nie może przekraczać 500 m2, służąca zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji. Działkowcy korzystający z ogródków działkowych posiadają prawo do działki, czyli ustanowiony zgodnie z ustawą tytuł prawny uprawniający do korzystania z działki.

Wynika z tego, że do ogródków działkowych można mieć nabyte prawo do nieruchomości, które podlega zbyciu. Jeśli do niego dochodzi, zbywca uzyskuje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Konieczność zapłaty podatku dochodowego

Organy podatkowe w ostatnich swoich orzeczeniach, wskazują, że sprzedaż ogródków działkowych jest utożsamiana ze zbyciem prawa do nieruchomości. Takie zbycie pociąga za sobą konieczność zapłaty podatku dochodowego, a zeznania podatkowe roczne działkowców decydujących się na zbycie działki, muszą ujmować wartość takiej transakcji, podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Generalnie, ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych wskazuje, że działkowcy nie mogą zbyć prawa do ogródków działkowych. Mogą dysponować jedynie infrastrukturą działki. Aby przenieść własność działki na inną osobę, działkowcy muszą zrzec się oficjalnie prawa do użytkowania ogródka, a w konsekwencji nabywca infrastruktury działkowej, np. domku, altany itp., pozyskaniu członkostwa w Polskim Związku Działkowców staje się nowym użytkownikiem i właściciele działki, mającym prawo do uprawy ogródka działkowego.

Transakcja zbycia prawa do działki, a właściwie do sprzedawanych obiektów znajdujących się na działce, powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zaznacza się jednak przy tym, że dochód ze sprzedaży altanki ustawionej w ogródku działkowym nie musi podlegać opodatkowaniu.

Uniknięcie opłacania podatku

Podatnik może uniknąć konieczności odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedaży ogródka działkowego, a w praktyce infrastruktury działkowej, jeśli znajdujące się w ogródku obiekty, np. altana czy domek, nie będą uznane za nieruchomości zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie Cywilnym, a dodatkowo zostały sprzedane po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały nabyte lub wybudowane.

Według przepisów Kodeksu Cywilnego, nieruchomością jest (art. 46 par.1):

„§ 1. Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.”

Generalnie, eksperci wypowiadają się, że działkowcy zbywający ogródki działkowe nie powinni opłacać z tego tytułu podatku dochodowego, o ile dane obiekty na działkach nie będą uznane za nieruchomość, bowiem w takim przypadku będzie istniała konieczność odprowadzenia do właściwego Urzędu Skarbowego podatku dochodowego. Będzie to podatek od czynności cywilnoprawnych, naliczany od każdej umowy sprzedaży nieruchomości w wysokości 2% od wartości przedmiotu sprzedaży.

W przeciwnym wypadku sprzedający ogródki działkowe powinni powołać się na zwolnienie podatkowe ujęte w ustawie o rodzinnych ogródkach działkowych. Istnieją też wyroki sądowe, w tym wyrok WSA w Bydgoszczy z 2007 roku, który zwalnia z opodatkowania transakcje zbycia ogródków działkowych. Jeśli więc fiskus żąda zapłaty podatku, można wnioskować o jego umorzenie, na mocy wskazanych aktów prawnych.

Część organów podatkowych rzeczywiście uznaje, że przy sprzedaży ogródka działkowego nie dochodzi do zbycia prawa do nieruchomości, więc podatek PIT jest zbędny. Jeśli zaś działkowiec dokonuje zbycia na rzecz nowego użytkownika prawa majątkowego w postaci roszczeń o zwrot nakładów poczynionych na obcym gruncie, wówczas należy opodatkować przychód od takiej sprzedaży w ramach zeznań podatkowych Pity. Jak widać, przy ocenie, czy podatek dochodowy należy odprowadzić od sprzedaży ogródka działkowego, należy posiłkować się szczegółowymi przepisami prawa.

Źródło: http://rocznypodatek.pl/czy-dochod-ze-sprzedazy-ogrodka-dzialkowego-nalezy-rozliczyc-za-pomoca-pit_1896.html
---
Ogródki działkowe - https://www.ogrodki.eu
Blog z ofertami ogródków działkowych - http://ogrodki-dzialkowe.blogspot.com/
Forum o ogródkach działkowych - https://www.ogrodki.eu/forum/

Wróć do „Prawo a ogródki działkowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość