Strona 1 z 1

Jak prawidłowo dbać o trawnik?

: czw wrz 03, 2015 8:12 am
autor: czijzes
Zdrowa, równo przystrzyżona trawa to najpiękniejsza wizytówka ogrodu. Warto więc utrzymywać ją w doskonałej kondycji już od pierwszych dni założenia. Poznaj 4 niezawodne sposoby na piękny trawnik!


1. Koszenie


To zdecydowanie najważniejszy zabieg pielęgnacyjny trawnika. Częste koszenie zapewnia trawie dobrą cyrkulację powietrza, a także minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybiczych. Jeżeli jednak nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu lub nie chcesz go poświęcać na codzienną pracę w ogrodzie, wykoś trawę przynajmniej raz w tygodniu.

Najlepszy rezultat przynosi koszenie na 1/3 wysokości trawnika, czyli ok. 5 cm. Gdy ścinasz go niżej, utrudniasz trawie wchłanianie pokarmów, a w efekcie – doprowadzasz do jej obumarcia.

2. Areacja i wertykulcja


Jeżeli zależy Ci na pięknym i zdrowym ogrodzie, powinieneś pamiętać o areacji i wertykulacji trawnika. Przypomnijmy: areacja polega na pionowym nakłuwaniu trawnika w celu poprawy gospodarki wodno-powietrznej w strefie korzennej. Wertykulacja natomiast to nacinacie i usuwanie obumarłej części trawy (tzw. filcu).

Regularne przeprowadzanie tych zabiegów ułatwia dopływ wody, powietrza i składników odżywczych do najgłębszych warstw gruntu, a w efekcie – zapewnia porost bujnej, soczysto zielonej trawy.

3. Piaskowanie


Wzmocnienie i wydłużenie efektów areacji i wertykulacji jest możliwe dzięki piaskowaniu trawnika. W wyniku areacji na powierzchni gleby tworzą się mikroskopijne otwory – jeżeli zasklepią się same, wszystkie dotychczas przeprowadzone przez Ciebie zabiegi pielęgnacyjne okażą się stratą czasu.

Wszystko, co powinieneś zrobić to delikatnie przysypać trawę niewielką ilością drobnego piasku (o grubości od 0 do maksymalnie 2 milimetrów). Ziarenka piasku wchodzące między źdźbła trawy uniemożliwiają rozrost kęp, dzięki czemu powierzchnia trawnika na dłużej pozostaje równa.

4. Nawożenie

Odżywianie gleby to szczególnie ważna kwestia w przypadku gleb piaszczystych (mocno przepuszczalnych) oraz mało żyznych. Brak niezbędnej ilości minerałów powoduje, że źdźbła trawy są blade, zżółknięte oraz przerzedzone. Aby pobudzić je do wzrostu, podlewaj trawnik ekologicznym nawozem – dzięki temu zestaw niezbędnych mikro- i makroelementów niemalże natychmiast dotrze prosto do korzeni trawy.

Czym nawozić trawnik? Najlepszym wyborem jest samodzielnie przygotowany kompost. Nawozy w formie stałej (pastylki czy granulki) mogą parzyć kiełkujące źdźbła trawy, a w konsekwencji – dodatkowo osłabiać i tak ich delikatną strukturę.

Zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Regularne przeprowadzanie serii zabiegów pielęgnacyjnych pomoże Ci je zrealizować. Pamiętaj również o cyklicznym usuwaniu chwastów, które – pozostawione same sobie – zrujnują pieczołowicie wypracowany wygląd trawnika. Na efekty swoich prac nie będziesz czekał długo. Już wkrótce przekonasz się, jak zdrowa, intensywnie zielona trawa może odmienić dotychczasowy całego przydomowego krajobrazu!

Żródło: http://www.stiga.pl/blog/jak-prawidlowo-dbac-o-trawnik

Re: Jak prawidłowo dbać o trawnik?

: pt lis 13, 2015 8:09 am
autor: bylinka
Fajny poradniki :), podstawowe informacje zebrane w jednym miejscu.

To ja jeszcze dorzucam poradnik o samym nawożeniu trawnika: http://grasslandfarms.pl/porady/